Korona vírus v Španielsku – III. fáza

💥Za krátko bude po korone. Zľudovelo nám medzičasom toto pomenovanie novodobej pandémie, ktorá nám okrem zlého priniesla aj veľa pozitívnych vecí. O nich budem písať ale na budúce, vo fáze IV., ktorá bude verím, že konečná a pokrývaniu úst a nosa konečne odzvoní.

💥Namiesto toho sa chcem teraz podeliť o niečo kreatívne, čomu som venovala v tieto dni čas. A to napriek tomu, že nám (už vo fáze II.) „otvorili“ pláže, vzdialené čoby kameňom dohodil. Možno to poznáte, ak máte pod nosom Tatry, na Rysy leziete iba zopár krát do roka 😉 .

💥Takto vyzerajú ďalšie premeny tmavých kusov nábytka. Našťastie objavujem stále ďalšie, drevené kusy takže mojej maliarskej činnosti ešte neodzvonilo . Keď bude kompletná premena postujem fotku interiéru pred a po.

💥 Ako sa vám páči výber farieb?

Korona vírus v Španielsku – II. fáza

💥Po takmer 3 mesiacoch nastala fáza II. Zmenilo sa niečo, nie veľa. Avšak u mňa sa zmenilo dosť.

💥Čítam si ukážku debutu svojej knihy v reči, takisto srdcu blízkej. A ak všetko pôjde podľa plánu, tak ešte tento rok by mala uzrieť svetlo sveta španielska verzia „El oro se pule a fuego“.

💥Je to taktiež pocta pre prvo-autora, že sa našli profesionáli, ktorí sa pre takúto prácu rozhodli. Keďže nájsť prekladateľa nebolo vôbec jednoduché, prebralo prekladanie vydavateľstvo.

****

EL ORO SE PULE A FUEGO

A RITMO DE VIENA

El olor a castañas asadas y a strudel de manzana y canela invadía el casco viejo de la ciudad que se estaba preparando para la época más bella del año. La fachada iluminada del ayuntamiento neogótico vienés, ofrecía un espléndido telón de fondo para los tradicionales mercadillos de Navidad. Este panorama de cuento de hadas invitaba a disfrutar de las calles y pocos se podían resistir a su magia.

Mi amiga Simona y yo, paseábamos entre los más colosales y veteranos árboles del parque municipal, en una época en la que se engalanaban con cientos de farolillos colorados que unidos formaban enormes adornos navideños. Intentábamos empaparnos al máximo de esta atmósfera alegre, porque solo eso era gratis.

Ambas pertenecíamos al grupo de los primeros eslovacos, que se atrevieron a emprender el camino para estudiar en la nada lejana y, a pesar de ello, alejada Viena, poco después de la apertura de la frontera checoslovaca. Nada era sencillo, ni la matrícula en la universidad, ni la vida de un estudiante en un país extraño y una ciudad ajena. Como muchos otros, sobre todo estudiantes extranjeros, luchábamos a diario con los problemas existenciales. No teníamos recursos, ni siquiera para una parada junto a uno de estos puestos de golosinas navideñas.

Korona vírus v Španielsku – 2,5 mesiaca stále vo fáze I.

💥Dnes nám po 70. dňoch „stavu alarmu“ otvorili trhy . Je to radosť! Toľko zamaskovaných ľudí na malej ploche, toľko zdravých surovín a neuveriteľne veľa disciplíny. Viva Espaňa.

💥Dodržiavajú sa pekne predpisy, odstupy aj masky na tvárach sú kontrolované ľuďmi z červeného kríža. Kam ale s „náhubkom“ ak si chcem dožičiť rezané cortado? Mám nápad. Tak čo nájdeš ho na obrázku?

💥Inak prezradím vám, že španielom sa asi nechce šiť. Som tu teda dosť exotická , textilné masky nosí asi iba 5 %, väčšina má jednorázovky. A ja robím reklamu slovenskej firme, ktorá ich šila.

Korona vírus v Španielsku – 60. dní nie celkom nič nerobenia

💥15. marca sa začalo šialenstvo s názvom korona a žiaľ ešte stále úplne neskončilo. Aj keď sme sa presunuli do fázy I., ktorá už ponúka viac ako len zostať doma a nevedieť čo s nami bude, predsa len času na kreatívnu tvorbu je stále dosť .

💥Vždy ma bavilo vytvoriť zo starého nové. Dať druhý dych veciam, ktoré by sa možno inak vyhodili alebo dokonca znečistili našu planétu. Jedným z mojich hobby je renovácia staršieho nábytku. Tu v Španielsku sa môžem vyžiť, lebo staré vily sa pravidelne obnovujú a keďže mojou hlavnou činnosťou sú reality ľahšie sa dostanem aj k pekným, starším kúskom.

💥Osud komody viď dole by bol spečatený, mal putovať do odpadu. Bola plná červotoču, ktorý sa mi podarilo pár týždňov pred maľbou vykynožiť, drevo som vyšmirgľovala, ošetrila špeciálnym olejom a výsledok je podľa mňa veľmi uspokojivý čo poviete?

💥Teraz mi robí radosť vo svojom home office a konečne mám vhodnejšie miesto pre kvety, knihy a obrazy, ale možno aj nejaké šanóny, ktoré poukladám dovnútra, tak aby mi príliš nepripomínali prácu ;).

Korona vírus v Španielsku – 52. deň, kedy nám otvorili kaderníctvá

💥Neviem ako vy, ale ja som dostala do vienka bohatú nádielku vlasov. Pred koronou som nestihla kaderníka a tak som sa z času na čas „obstrihala“ doma sama . K tomu sa pridalo pôsobenie slnka a na hlave sa mi objavil prešedivelý, chemlónový žvuchanec s farbami jesene, ktorý bolo takmer nemožné rozčesať. Už ani môj laptop sa nemohol na mňa pozerať.

💥Viete si predstaviť akú radosť som zažila keď Signor Pedro Sanches, premiér krajiny mojich snov v diskusnom fóre naznačil, že by sa vo fáze 0, tzv. predprípravnej fáze, ktorá ešte prebieha mali otvoriť kaderníctvá a oni sa naozaj aj otvorili.

💥Šticovanie kaderníčky v gumenných rukaviciach a skafandri nebolo dvakrát príjemné, ale výsledok sa čoskoro dostavil, veď napokon posúďte sami.

Korona vírus v Španielsku – 50. deň kedy nás vypustili

💥Konečne ho vidím dlhšie ako len po ceste do supermarketu. More, ktoré leží jeden kilometer od nášho príbytku a v posledné dni predsa tak vzdialené . Dnes od 2.5.2020 si môžem pohľad naň vychutnať viac a to denne vždy od 7 do 10 alebo od 20 do 23 hodiny. Hip hip hurá.

💥A tak tu stretám po 50 dňoch prebývania doma, prvých chodiacich a vzájomne sa tešíme zo seba a už na diaľku sa zdravíme. Čo myslíte, na čo myslím? Uhádnete? No predsa na nášho Jána Kostru a jeho Každý deň stretnúť človeka.

💥Lebo zrazu si tu v ďalekom svete uvedomujem pravdivosť jeho textu ešte viac, lebo naozaj Deň, v ktorom nestretneš ho, (tak trochu) stratený je.

Korona vírus v Španielsku – týždeň 6

💥Nepatrím medzi vychýrené kuchárky a kuchyňa ani nie je mojím najobľúbenejším miestom, ale jesť sa musí a ak človek v cudzine dostane chuť na špeciality rodnej krajiny tak potom vičíňa :). A vyrába takéto domáce, dukátové buchtičky, ktoré španieli nepoznajú a moje prvé 🥧urobené z vlastného kvásku aj droždia, ktoré na moje prekvapenie aj vykvasili 😇.

💥Manžel, ktorý na dukátových buchtičkách neodrástol ich trochu inovoval a dochutil šľahačkou a tekutým kakaom. Nuž proti gustu žiaden dišputát, ale medzi nami mne chutia také našské, obyčajné bez prísad oveľa lepšie. Slovenská kuchyňa má predsa len niečo do seba a vďaka korone objavujem jej zabudnuté čaro.

Korona vírus v Španielsku – týždeň 5

💥Najprv mala nevinný pohľad, potom začala kávičkovať a teraz už aj kostičkuje, našťastie cigarety jej nevoňajú.

💥Naozaj sa človek v piaty týždeň nikam nechodenia musí nudiť, keď dáva dohromady spomienkové fotky psa. Nuž ale nie je rozkošná?

💥A že sučka…kto by to na tú Assu povedal, veď má taký drzý pohľad, pritom sa zľakne aj muchy :).

Korona vírus v Španielsku – týždeň 4

💥Tohtoročná Veľkonočná oberačka pomarančov z dvoch stromov sa vydarila. Úroda bola bohatá a okrem toho, že nejaké to vrecko dostane sused, budeme môcť veselo odšťavovať a nasávať vitamín C odhadom najbližší mesiac. Čo v období „koronky“ nie je na zahodenie, keďže tento vitamín spolu so zinkom sú výborným pomocníkov v prevencii.

💥Viete čo je zaujímavé a čo som nevedela, keďže nám doma rástli jablone.? Že pomaranče, teda, táto odroda, ktorá je na fotke (lebo je ich veľa) zrejú až 9 mesiacov a úroda sa dá zbierať 2 x ročne, to už mám odskúšané a úplne najzaujímavejšie je, že v tom istom čase – je na strome voňavý kvet – azahar, malý plod a aj zrelý pomaranč. Druhú úrodu si budeme môcť pozbierať koncom októbra a urobíme si zásobu vitamínom na zimu. A pevne verím, že vtedy budeme na pandémiu už iba s rešpektom spomínať.